T-Expedice
Školní rok ještě nezačal, přesto na třebíčské průmyslovce bádali mladí vědci.
Jak přírodně obarvit čokoládu na zeleno a lze ji tisknout pomocí 3D tiskárny? Lze ze Země měřit vulkanickou aktivitu Jupiteru? Jak vysoká je tepelná zátěž v Třebíči? Takové byly některé otázky, na které se pokusili odpovědět žáci v rámci programu T-Expedice. Jde o příležitost, díky níž se mohou mladí badatelé zúčastnit opravdového výzkumu záměru.
Žáci měli na výběr široké spektrum výzkumů, od astronomie, přes robotiku, 3D tiskárny, botaniku, fyziku až po barvení čokolády přírodními barvivy. „Badatelské zaměření se každý rok mění. V rámci každého výzkumu máme totiž garanta, většinou je to žák střední školy, který dohlíží a vede danou skupinu. Ještě před samotným zahájením T-Expedice má garant s přihlášenými online přípravy a teprve potom realizují výzkumy,“ popsal hlavní organizátor T-Expedice Jakub Sochor.
Žlutá nebo zelená čokoláda není sci-fi
Jedna ze studií měla za cíl najít přírodní barviva, které by vytvořily čokoládu ve čtyřech základních barvách – žluté, zelené, červené a modré. „. Snažili jsme se rozpustit v čokoládě přírodní prášková barviva tak, aniž bychom museli použít vodu, protože její využití by zničilo strukturu čokolády. Problémem je, že málo přírodních barviv je rozpustných v tucích. Potřebujeme zjistit, které pigmenty jsou rozpustné v tucích a navíc při nízkých teplotách, které jsou nutné pro temperování čokolády,“ přiblížila výzkum badatelka Amálie.
Žákům už se podařilo najít dvě základní barvy. „Pro žlutou jsme využili barvení kurkumou a pro zelenou jsme využili medvědí česnek. Barva vypadala opravdu moc hezky a dokonce byla i chuťově velmi dobrá. Bohužel by to asi nešlo použít například k tisku čokoládového jména nebo čísla na dort, protože by tam chuť medvědího česneku nebyla úplně žádoucí,“ dodala Amálie.
Tepelný komfort nebo vulkanická aktivita na Jupiteru
O kus dál se další skupina zaměřila na tepelný komfort a míru tepelné zátěže v Třebíči. Jiná skupina pak pozorovala dekametrické vlny Jupiteru. „Tato planeta má měsíc IO, což je vulkanicky nejaktivnější těleso ve sluneční soustavě. Díky této aktivitě vysílá nabité částice do atmosféry Jupiteru i mimo ni, a ty poté různě září. Pro náš výzkum jsme sestavili anténu, které dokáže přijímat určitou vlnovou délku na přijímač, a tyto data dále zkoumáme. Chceme zjistit vzájemné vztahy mezi dalšími parametry polohy tohoto měsíce, země a Jupiteru,“ popsala badatelka Adéla.
Hlavním motem programu T-Expedice pro nadané žáky je chceme objevovat a naučit se objevovat svět kolem nás. „Naši mladí badatelé jsou především žáci základních a středních škol. Každý rok náš program cestuje do jednoho kraje republiky a letos jsme ke spolupráci přizvali právě Střední průmyslovou školu v Třebíči,“ doplnil Jakub Sochor.