Stáž v Lotyšsku

hero-bg

Mezi dny 9. 6. – 23. 6. proběhla již 3. stáž z projektu Perspektiva pro budoucnost mladých techniků programu ERASMUS+ za rok 2018. Při této stáži 7 z nás, žáků SPŠT, vyjelo s paní učitelkou Dobiášovou do hlavního města Lotyšska – Rigy.

Každý z nás měl přidělenou firmu dle svého oboru, do které denně na 6 hodin docházel. Firmy měly různá zaměření. Pro mechaniky seřizovače a lyceisty – strojaře to byl 3D tisk, pro počítačové systémy umělá inteligence a tvorba webových stránek a pro lyceistu – síťaře kamerové bezpečnostní systémy. Ve všech firmách byla samozřejmá komunikace v angličtině.

Stáž však rozhodně nebyla zajímavá jen díky novým odborným znalostem. Žít 14 dní v zahraničí, ačkoliv máte zajištěné snídaně a večeře, je poměrně zajímavá zkušenost. Pokud se chcete někam dostat, musíte si sami najít cestu. Pokud se chcete naobědvat, musíte si sami najít restauraci (to není tak jednoduché v okrajových částech města, kde se nalézaly některé naše firmy). Naštěstí nám ERASMUS+ poskytl dostatek peněz na utrácení.

Velmi dobře se o nás starala vyslankyně ERASMU+, která pro nás zajistila ubytování (2 apartmány s kuchyní a koupelnou), práci, snídaně, večeře, karty na autobus a několik výletů (např. na pláž).

Nakonec se všichni něco nového naučili, zlepšili se v angličtině a hlavně poznali lotyšskou kulturu. Rád bych tedy všem doporučil, aby se nebáli přihlásit se na nově vypisované stáže pro jaro a podzim 2019.

Redaktor školního časopisu What's IN
Marek Patočka