Anglie – tentokrát malinko netradičně

hero-bg

V pondělí 9. 4. 2018 odjelo 43 žáků (40 chlapců a 3 dívky) v doprovodu Mgr. Jitky Ondráčkové a Mgr. Vladimíry El Behani vstříc dobrodružství do Anglie.
Do Londýna jsme dorazili v úterý ráno a tam nás kromě „klasických“ památek, jako jsou Westminster Abbey, Tower Bridge či Buckingham Palace, čekal fotbalový stadion klubu Chelsea – Stamford Bridge, muzeum dopravy a také technický skvost, který už spoustu let naprosto spolehlivě chrání Londýn před záplavami – Temžské bariéry. Také jsme se prošli úchvatnou Covent Garden a čtvrtí China Town, zvládli jsme neztratit se v nejstarším metru a projeli se lodí po Temži. Večer jsme se pak ubytovali v hostitelských rodinách v New Malden na předměstí Londýna a pořádně si odpočinuli před dalším náročným dnem.
Ve středu dopoledne jsme navštívili slavný okruh F1 – Silverstone, kde jsme viděli nejen samotný závodní okruh nebo třeba konferenční místnost, ale především dílny plné aut, o kterých se nám většinou jen zdá. Asi úplně všichni tak máme fotku ve Ferrari nebo Aston Martinu. V odpoledních hodinách jsme prošli budovy War Imperial Museum v Duxfordu. Chcete vidět Spitfire, nebo nechvalně proslulé letadlo B52? Baví vás tanky, nebo spíš průzkum vesmíru? Zajímá vás historie bitvy o Británii, nebo rekonstrukce vylodění v Normandii? Najdete tu všechno…
Ve čtvrtek nás čekala dlouhá cesta do Birminghamu. Tam jsme prošli továrními halami, ve kterých jsme s průvodci krok po kroku sledovali výrobu automobilů Jaguar a nevěřili, jak úžasnou roli hrají v jejich výrobě roboti. Odpoledne jsme navštívili tamní technické muzeum a prohlédli si slavný obchod Selfridges, jehož podobu navrhl Jan Kaplický.
V pátek ráno jsme se rozloučili s „našimi“ rodinami a odjeli směrem na jih do přístavu Portsmouth. Tam jsme si prohlédli útroby válečné lodě Warrior a také slavnou Victory, se kterou admirál Nelson vyhrál v roce 1805 bitvu u Trafalgaru. Bohužel byl zraněn a zemřel, a tak jeho tělo dopravili domů v sudu s rumem. Po prohlídce britské válečné ponorky, která kotví v zálivu v Gosportu, nám bylo jasné, že tam námořníci zažili asi vše, jen ne pohodlí, a tak se nám ani cesta autobusem domů, která se už blížila, nezdála tak děsivá. Po prohlídce přístavu nám nakonec nám zbyla i trocha času, abychom před cestou domů utratili poslední libry a nakoupili typicky britské suvenýry nebo si obohatili šatník v Primarku.
Na pevninu jsme trajektem z Doveru dorazili v sobotu ráno a v podvečer pak v pořádku dojeli do Třebíče. Všichni jsme nasbírali nejen spoustu zážitků, ale i užitečných nových informací a také si procvičili komunikaci v angličtině. Nelitujete náhodou, že jste nejeli s námi? Tak za rok…