Praxe v Německu

hero-bg

V době 24. 3.–8. 4. 2017 jsme podnikli výpravu na sever, do Šlesvicka Holštýnska (Německo), kde se ve městě Eutin nachází naše partnerská škola. My jsme jeli ještě kousek dál, do Neustadtu, který leží v Libeckém zálivu u Baltského moře. V Neustadtu se nacházely i firmy, v kterých jsme byli v uplynulých dvou týdnech zaměstnáni.

Co se nám v Německu líbilo? Jedinečný výhled na moře přímo z našich apartmánů, krásná krajina a architektura ovlivněná severskými státy, pohodové prostředí, žádná kriminalita (místní často ani nezamykají), vášeň místních pro jízdní kola, výlet do Hamburku a spousta dalších věcí.

Co se nám tak moc nelíbilo? Celkem brzké ranní vstávání, že jsme za práci ve firmě nakonec nedostali opravdu ani euro, technický stav tamních bicyklů (hlavně, když to jede…), a jinak to vlastně všechno bylo v pohodě.

Co jsme se v Německu naučili a dozvěděli? Jak máme správně třídit odpad, jak máme na severu zdravit a jak ne, jak se o sebe 15 dní postarat, že je dobré cizí jazyk přece jenom umět, protože člověk může dostat lepší práci, jak to vypadá v tamní škole, samozřejmě jak se u nich dělají elektroinstalace a spoustu zajímavého.

Co nás překvapilo? Jak máme třídit odpad, že na PET láhve je záloha (celkem vysoká), jak se na severu zdraví („Moin“), že se na severu nekrade, že jsou všichni v pohodě a ani moc nespěchají, že se v německém vlaku většinou nekontrolují jízdenky, protože se počítá s tím, že každý si ji koupí, že mají kola v mnohem horším stavu než u nás, že jsme v moři nechytli žádnou rybu!

A co jsme si z Německa přivezli, když rybu ne? Trochu bronzu z krásného počasí, které nás po celou dobu až na výjimky provázelo a spoustu zkušeností a zážitků, které zůstanou.

Žáci ERS3, TLB2 a Vladimíra El Behani jako doprovod